Výsledky projektu CRAB II České myelomové skupiny
Z našich zkušeností z každodenní klinické praxe vyplývá, že možná až polovina pacientů s mnohočetným myelomem (MM) se začne kvůli pozdnímu stanovení diagnózy léčit opožděně. Rozpoznat toto zhoubné onemocnění krvetvorby totiž není úplně snadné. Nejčastější příznaky, což jsou bolesti zad, jsou běžné také u jiných chorob. Nemoc je současně v Česku poměrně vzácná, podle posledních poznatků postihne přibližně 600 lidí ročně. Lékaři v běžných ambulancích se s ní tak setkají spíše jen výjimečně. Pacient proto mnohdy obejde více lékařů a podstoupí řadu vyšetření, než je nemoc odhalena. To je důvodem, proč se až u 20 procent nemocných najdou v době diagnózy závažná a často nevratná poškození kostí nebo ledvin.
Pod záštitou České hematologické společnosti připravila Česká myelomová skupina již před 17 lety původní projekt CRAB. Jeho cílem bylo zkrácení doby mezi prvními příznaky a diagnózou onemocnění, což by přispělo k časnému zahájení léčby, a díky tomu ke zlepšení prognózy a kvality života nemocných. Název projektu CRAB přitom připomíná počáteční písmena hlavních příznaků mnohočetného myelomu: z angličtiny C jako zvýšená hladina vápníku v krvi (calcium), R jako postižení ledvin (renal), A jako anémie (chudokrevnost) a B jako změny na kostech (bone). Aktuální článek shrnuje výsledky dotazníkové části projektu CRAB II, na kterou by měla navázat rozsáhlá informační kampaň o příznacích nemoci včetně doporučeného vyšetřovacího postupu při podezření na jejich možnou souvislost s tímto závažným onemocněním.
Prospektivní dotazníkové šetření u nově diagnostikovaných pacientů s mnohočetným myelomem bylo zahájeno 1. ledna 2024 v rámci oslovených hematologických center ČR a SR, která jsou schopna poskytovat potřebnou léčbu. Dotazník použitý v rámci projektu CRAB II měl svou pacientskou část, kterou vyplňovali nemocní na základě svých zkušeností s průběhem diagnostiky svého onemocnění. Druhá část se pak týkala použití základních diagnostických postupů, bez nichž není stanovení diagnózy mnohočetného myelomu možné. Ta byla vyplňována pracovníky příslušného centra. V rámci projektu byl prováděn i screening Gaucherovy choroby, a to na základě poznatků o jejím častějším výskytu u nemocných s MM. Získaná data byla statisticky zpracována ve spolupráci s pracovníky Institutu statistiky a analýz v Brně.
Celkově bylo vyhodnoceno v rámci projektu CRAB II 205 dotazníků. Na článek s výsledky, který bude uveřejněný v časopise HOME. Na základě výsledků dotazníkové akce by měl být do budoucna identifikován vhodný postup pro účinnou informační kampaň s cílem zkrácení doby, která uplyne mezi prvními příznaky a zahájením léčby onemocnění. To by společně s posunem moderních léčebných postupů do první léčebné linie mělo do budoucna vést k dalšímu prodloužení a současně i zlepšení kvality života nemocných s MM.